بنیاد فرهنگی رضوینسخه آزمایشی

Bonyadfarhangi.aqr.ir

 • جهاد فکری وتبلیغی در تعلیم وتربیت آینده سازان ایران اسلامی با رویکرد نقش آفرینی در فضای مجازی وتولید علم
  1397/12/1 چهارشنبه
  ششمین اجلاسیه دبیران کانون مدارس اسلامی سراسر کشور برگزار شد

  ششمین اجلاسیه دبیران کانون مدارس اسلامی و مدیران مدارس اسلامی سراسر کشور روز گذشته در دبیرستان علوم و معارف اسلامی امام رضا(ع) آغاز بکار کرد.

   
   ششمین اجلاسیه دبیران کانون مدارس اسلامی و مدیران مدارس اسلامی سراسر کشور صبح روز گذشته در دبیرستان علوم و معارف اسلامی امام رضا(ع) مشهد آغاز بکار کرد، تا شاخص‌های مدرسه‌داری و تربیت نسل موفق را در مسیر تحقق حیات طیبه مورد تبیین و بررسی قرار دهد و برای 6 هزار مدرسه مذهبی عضو این کانون تولید محتوا کند.
  در نخستین روز از برگزاری این مراسم محمد محسن بیگی؛ مدیرکل مدارس و مراکز غیر دولتی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه آموزش باید متناسب با هر دوران و مبتنی بر روش‌ها و متدهای جدید باشد، گفت: باید شناخت از فرزندان و نسل جدید داشته باشیم و آموزش‌های خود را براساس زمان و به روش‌های جدید ارائه دهیم.
  وی تاکید کرد: انسان‌سازی و تربیت با بسیاری از شیوه‌های اداری و سازمانی متفاوت است؛ دلیل اینکه در بسیاری از جوامع نمی‌توانیم موفق عمل کنیم همین امر است.
  محسن بیگی افزود: کسی که می‌خواهد مربی باشد و در جایگاه پیامبر اکرم(ص) قرار بگیرد، باید نقش الگو و اسوه حسنه داشته باشد و کسی که می‌خواهد دیگران را توصیه به مسایل اخلاقی و اسلامی کند، خودش باید واجد این خصوصیت‌ها باشد تا دانش‌آموزان از او اثر بپذیرند.

  به نام دین به دانش‌آموزان زور نگوییم

  غلامعلی حداد عادل، رئیس هیات امنای کانون مدارس اسلامی نیز سخنران دیگری بود که در ابتدای کلام با گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، این دستاورد بزرگ را یک واقعیت انکار ناپذیر، تأثیرگذار و تعیین‌کننده در جهان عنوان کرد و گفت:  قدرت انقلاب اسلامی باعث کینه‌ورزی‌ دشمنان شده که هیچ تحریم‌، فشار اقتصادی و جنگ رسانه‌ای نتوانسته مانع رشد و پیشرفت آن شود.
  وی در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: به دانش‌آموزان به نام دین زور نگوییم و برای آنها محدودیت ایجاد نکنیم چون این روش آنها را دین گریز می‌کند و رعایت حدود شرعی و مقید بودن به امور دین و مذهب با زورگویی و ایجاد محدودیت به نام دین فرق دارد.
  حداد عادل تصریح کرد: باید در مدارس به دانش‌آموزان تمرین مدیریت و خود اتکایی داد تا وقتی وارد جامعه شدند آزمون و خطای آنها برای جامعه بهای گرانی نداشته باشد و محیطی را برای آنان فراهم آورد تا آزادانه بتوانند فرصت آزمون و خطا داشته باشند.
  رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی تاکید کرد: امروز نیاز اصلی انقلاب اسلامی تربیت انسان‌هایی مدیر و مدبر است و تربیت انسان‌هایی مدیر برای آینده کشور مهم‌تر و ضروری‌تر از دانشمند تربیت کردن آنهاست.

   تقدیر از دو شهید مدافع حرم

  در ادامه برگزاری مراسم اجلاسیه دبیران کانون مدارس اسلامی، با تجلیل از شهید مدافع حرم «مرتضی عطایی»؛ فرمانده گردان عمار تیپ فاطمیون و تقدیر از پسر شهید مدافع حرم «رضا سنجرانی» یاد و خاطر این شهدای مدافع گرامی داشته شد.

  توجه به توسعه مدارس اسلامی در مناطق محروم 
  در بخش دیگری از این مراسم قاسم‌علی خدابنده؛ مدیرکل آموزش‌وپرورش خراسان رضوی نیز گفت: ما به دنبال این هستیم تا نوجوانان و جوانانی در تراز انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی، تربیت کنیم؛ انسان‌های صالح، موحد و کسانی که به حیات طیبه برسند.
  وی بیان کرد: باید دانش‌آموزانی تربیت کنیم که هویت دینی و انقلابی داشته باشند که این بستر مناسب در مدارس اسلامی فراهم است و  برای آموزش و پرورش نیز می توانند برای این اهدافی که در سند تحول بنیادین پیش‌بینی شده مفید باشند.
  خدابنده افزود: در حال حاضر توصیه به توسعه مدارس اسلامی است و در خراسان رضوی نیز مانند سایر مدارس اسلامی تعداد دانش‌آموزان خوبی را تحت پوشش دادند مثل بنیاد فرهنگی رضوی، مدارس امام حسین(ع) و سایر مدارس اسلامی که فعالیت دارند و همچنین باید همزمان با توسعه مدارس اسلامی در مراکز استان و شهرستان‌ها شاهد توسعه مدارس در روستاها و مناطق محروم و کم‌برخوردار نیز باشیم.
  این مراسم همچنین فرصتی فراهم آورد تا جوان‌ترین و مسن‌ترین افرادی که هنوز در آموزش و پرورش مشغول به خدمت هستند سخنرانی کنند و خاطراتی را از دوران خدمت خود برای حضار بیان کنند؛ ابراهیم عقدایی اولین مدرسه‌دار غیر دولتی در مشهد نیز از جمله این افراد بود که در ادامه از وی به عنوان الگوی برتر تعلیم و تربیت اسلامی در استان خراسان رضوی تجلیل شد.
  رونمایی از کتاب حجت الاسلام رضا فرهادیان و تشکیل کمیسیون‌ از دیگر برنامه‌های اولین روز از ششمین اجلاس دبیران کانون‌های مدارس اسلامی بود که در دبیرستان علوم و معارف اسلامی امام رضا(ع) برپا شد و قرار است در دومین روز به طرح‌های مرکز تحقیقات رایانه‌ای حوزه علمیه اصفهان و مسائل حقوقی مدارس تبیین شود و طرح‌ها و برنامه‌های برجسته مدارس نیز برای اعضا ارائه شود.
  فایل های مرتبط با این خبر
   
  امتیاز دهی