بنیاد فرهنگی رضوینسخه آزمایشی

Bonyadfarhangi.aqr.ir

 • جهاد فکری وتبلیغی در تعلیم وتربیت آینده سازان ایران اسلامی با رویکرد نقش آفرینی در فضای مجازی وتولید علم
  1397/10/20 پنجشنبه
  اهمیت تربیت کودک و نقش خانواده در شکل‌گیری هویت جنسی
  در سومین همایش آموزش خانواده رضوی با موضوع «تربیت جنسی کودک؛ چالش‌ها و راهکارها» که ویژه والدین مرکز پیش‌دبستانی امام رضا(ع) در سالن همایش دبیرستان علوم و معارف رضوی برگزار شد، سید محسن اصغری نکاح اظهار کرد: از منظر تربیت جنسی خانواده محور، کودکان و نوجوانان امروز همسران فردا هستند و باید مهرورزی، عاشقانه‌های همسری، لطافت و عطوفت مادر و صلابت و حمایتگری پدر را در خانواده خود تجربه کنند.
  مدیر مرکز جامع مشاوره آستان قدس رضوی افزود: برای کمک به شکل‌گیری هویت جنسی مطلوب، مادران باید قلب خانواده باشند و به عنوان مادر و همسر تکریم شوند و مورد محبت و عشق همسر و فرزندان قرار گیرند.
  اصغری نکاح بیان کرد: الگوی تربیت جنسی خانواده محور می‌کوشد تا هویت جنسی مطلوب در فرد شکل بگیرد و افراد نقش جنسیتی طبیعی خود را بپذیرند و از جنسیت خود رضایت داشته باشند.
  وی گفت: یکی از کارکردهای تربیت جنسی خانواده محور همراهی کودک در شکل‌گیری هویت جنسی مبتنی بر طبیعت است و در صورتی که هر یک از فرزندان فعالیت‌های جنسی مخالف را انجام دهند بهترین راهکار عدم تشویق فرزندان است.
  وی با بیان اینکه بخش عمده شکل‌گیری هویت جنسی در پسران و دختران به طور مستقیم و غیرمستقیم متاثر از فضای تربیت جنسی در خانواده‌هاست تصریح کرد: برای شکل‌گیری هویت جنسی طبیعی باید به گونه‌ای رفتار شود تا کودکان به دختر و پسر بودن خود افتخار کنند و بدانند که برای والدین عزیز هستند.
  استادیار دانشگاه فردوسی تاکید کرد: اگر رابطه والدین با کودکان معیوب است باید ابتدا رابطه‌ها را افزایش داد تا فرزندان والدین را بپذیرند بعد به سراغ تربیت و حل مشکلات آنها رفت در غیر این صورت مشکلات بیشتری را ایجاد خواهیم کرد.

  راهکارهای آموزش حریم خصوصی به کودکان
  اصغری نکاح در ادامه سخنانش با اشاره به اهمیت آموزش حریم خصوصی به کودکان تصریح کرد: برای اینکه حریم خصوصی را به کودک آموزش دهیم باید به بچه‌ها حریم خویشتن را یاد دهیم و به آن¬ها بیاموزیم که نه تنها خود بلکه دیگران هم نباید وارد حریم خصوصی‌شان شوند ضمن اینکه به حریم خصوصی دیگران نیز احترام بگذارند.
  مدیر مرکز جامع مشاوره آستان قدس رضوی، خودکاوی در برخی از کودکان را طبیعی و گذرا ذکر کرد و گفت: خودکاوی در کودکان یک رفتار اتفاقی است و پس از مدتی کاهش می‌یابد ولی اگر این ویژگی ادامه یافت باید به وسیله راه‌حل‌هایی آن را برطرف ساخت؛ اگر با این رفتار مواجه شدید آنها را تنبیه و سرزنش نکنید زیرا با توجه به افزایش اضطراب، این مشکل به گونه دیگری بروز خواهد کرد.
  وی با بیان اینکه باید به سوالات جنسی کودک به گونه‌ای شایسته پاسخ ‌داده شود افزود: از طفره رفتن، مسخره کردن و تنبیه کردن کودک بپرهیزید چرا که اینگونه رفتارها باعث می‌شود کودک از منابع دیگری اطلاعات نابهنگام و ناصحیحی را به دست آورد.
  اصغری نکاح در ادامه با اشاره به زنگ‌های خطر بازی‌های کودکان گفت: در برخی موقعیت‌ها، نیاز است تا نظارت و مراقبت بیشتری نسبت به کودکان اعمال شود لذا اگر رفتاری نامناسب از آنها سر زد از پرخاشگری، برچسب زدن و محکوم کردن کودک پرهیز شود.
  وی بیان کرد: 95درصد پژوهش‌ها نشان داده‌اند که بیشتر سوء استفاده‌ها توسط اطرافیان، نزدیکان و آشنایان با کودک یا نوجوان صورت می‌پذیرید لذا با مدیریت موقعیت‌ها، مدیریت سوء استفاده گران و آگاه‌سازی و مهارت‌افزایی فرزندان می‌توان از این آسیب‌های جنسی جلوگیری کرد.
  اصغری نکاح افزود: تا می‌توانید زمان مناسب و موقعیت خصوصی را برای گفت‌وگو با کودکان آسیب دیده فراهم آورید و اگر کودک مسئله را بیان کرد فقط شنونده باشید و به او آرامش بدهید و مراقب باشید کودک را مورد سرزنش قرار ندهید و قبح زدایی نکنید.
  فایل های مرتبط با این خبر
   
  امتیاز دهی