بنیاد فرهنگی رضوینسخه آزمایشی

Bonyadfarhangi.aqr.ir

 • جهاد فکری وتبلیغی در تعلیم وتربیت آینده سازان ایران اسلامی با رویکرد نقش آفرینی در فضای مجازی وتولید علم
  1397/7/10 سه‌شنبه
  فرصت خدمت در بهار جوانی

  گفت‌وگو با دبیر طرح خادمیاران نوجوان بنیاد فرهنگی رضوی
  فرصت خدمت در بهار جوانی
  با مروری بر سخنان اخیر تولیت آستان قدس رضوی به خوبی می‌توان نشانه‌هایی از تاکید بر عنوان جدیدی به نام توسعه و تکامل مفهوم خدمت زیر سایه امام همام را مشاهده کرد. دیدگاهی که با در نظر داشتن سه ضلع خادم، مخدوم و خدمت در آستان قدس رضوی، تعریف جدید و ارتقاء یافته‌ای از این وجوه ارائه می‌دهد که نه تنها طیف بسیار وسیع‌تری از افراد جامعه را در برمی‌گیرد، بلکه ارائه نوع جدیدی از خدمات در عرصه‌های گوناگون را مطرح می‌سازد که چه از حیث موضوع و چه از منظر گستره مکانی و جغرافیایی، چارچوب تکامل یافته‌ای از مفهوم خدمت در اماکن متبرکه را در سطح جهان اسلام مطرح می‌سازد. دو سال پیش و همزمان با دهه کرامت رضوی بود که طرح «خادم‌یاران نوجوان» به همت بنیاد فرهنگی رضوی کلید خورد و نوجوانان بسیاری از سراسر کشور توفیق این را داشتند تا به طیف‌های مختلف مردم از زائر و مجاور گرفته تا محرومان و نیازمندان سطح شهر خدمات گوناگونی ارائه کنند. با مهدی خداوردی؛ دبیر طرح خادم‌یاران نوجوان بنیاد فرهنگی رضوی به گفت‌و گو نشستیم تا با جزئیات این طرح بیشتر آشنا شویم
  .

  • 
  یکی از اهدافی که آستان قدس رضوی از توسعه خادم‌یاری در تخصص‌های مختلف دنبال می‌کند، بحث خدمت به مردم و نشر اندیشه نورانی امام رضا(ع) است. با توجه به این چشم‌انداز، نوجوانان چقدر می‌توانند در رسیدن به این هدف اثرگذار باشند و اساسا چه وظایف در این طرح ملی بر عهده دارند؟
  بدون شک، جامعه دانش‌آموزي کشور به عنوان آینده سازان این مرز و بوم می‌توانند در الگوپذیری و خدمت نقش بسزایی داشته باشند. بنیاد فرهنگی رضوی به عنوان مرکز تعلیم و تربیت در آستان قدس رضوی با اجرای طرح خادم‌یاران نوجوان رضوی ماموریت فعال‌سازی و سازماندهی ظرفیت نوجوانان برای ارائه خدمات فرهنگی، اجتماعی به زائرین و مجاورین به ویژه نیازمندان و محرومان را دنبال می‌کند. اگر بخواهیم در مورد وظایف خادم‌یاران نوجوان توضیح دهیم شاید بهتر باشد که در مورد عناصر فعال در این طرح و پست‌های خدمتی بگوییم. همان‌طور که خدمت در محدوده حرم تعریف خاص خودش را دارد و خدام در پست‌های مختلف و با یک نماد مشخص شناخته می‌شوند، در این طرح نیز جایگاه‌های مختلفی در نظر گرفته شده است.

  • 
  فعالیت‌های گروه‌های خادم‌یاران نوجوان رضوی در چه محدوده ای تعریف شده است؟
  فعالیت‌های گروه‌های خادم‌یاران نوجوان رضوی هم در محدوده حرم مطهر و هم در خارج از آن تعریف شده است. با توجه به گستره ملی این طرح می‌توان گفت کار اصلی گروه‌ها در واقع فعالیت‌های خارج حرم مطهر و در قالب انجام خدمات اجتماعی است. در این طرح، ابتدا خادم‌یاران مربی با تعدادی نوجوان دارای شرایط لازم به طرح متصل می‌شوند و با دعوت از آن‌ها در جلسه اولیه در محل مراکز فرهنگی از قبیل مساجد، مدارس و... گروه را تشکیل می‌دهند که معمولاً در این جلسه نام گروه انتخاب شده و شرح وظایف افراد نیز مشخص می‌شود. پس از آن نوبت برنامه‌ریزی برای انجام خدمات اجتماعی است که این برنامه‌ها می‌تواند بر اساس نیازهای محله یا مدرسه دانش‌آموزان طراحی شود.

  • 
  چه افرادی می‌توانند در این طرح حضور یابند و ملاک انتخاب آن‌ها بر چه اساسی است؟
  این طرح مختص دانش آموزان دختر و پسر متوسطه اول و دوم است که به شکل داوطلبانه تصمیم گرفته‌اند به طرح خادم‌یاری بپیوندد. این دانش‌آموزان معمولاً از میان نوجوانان فعال در گروه‌های تربیتی با صلاح‌دید مربیان انتخاب و مورد بررسی قرار گرفته و به ستاد معرفی می‌شوند.

  • 
  خادم‌یاران مربی چطور انتخاب می‌شوند و چه وظایفی را بر عهده دارند؟
  خادم‌یار مربی هم مثل دانش‌آموزان می‌تواند داوطلبانه به این طرح بپیوندد. البته پس از ثبت‌نام، صلاحیت‌های لازم برای ایفای این نقش مورد بررسی قرار می‌گیرد و وظیفه تشکیل و راهبری یک گروه خادم‌یار و آماده‌سازی گزارش‌های لازم به دبیرخانه طرح را بر عهده دارد.

  • 
  دانش‌آموزان چه خدماتی را می توانند ارائه ‌دهند؟
  درست است که توانایی‌های این گروه‌ها و نیازهای مراکزی که در آن فعالیت می‌کنند، متفاوت است اما به طور خلاصه خدمات انجام شده توسط این گروه‌ها و خادم‌یاران نوجوان شامل مواردی مانند زیارت بردن افراد نیازمند یا ناتوان، نظافت و غبارروبی و مشارکت در برنامه‌های مسجد محل، نظافت و سرکشی به منزل افراد بیمار و ناتوان، برگزاری جلسات قرآن، برگزاری مراسم‌های مذهبی، برگزاری نمایشگاه کتاب، مسابقات کتابخوانی، تشکیل حلقه‌های مطالعاتی و... می‌شود.

  • 
  در قالب خدمات اجتماعی تا کنون چه اقداماتی صورت گرفته است؟
  خدمات اجتماعی ارائه شده توسط گروه‌های مشهدی در خارج از حرم مطهر شامل توزیع 17000بسته سوغات فرهنگی زائر شامل جانماز نمدی دست‌دوز توسط خادم‌یاران دختر نوجوان رضوی، اعزام گروه خادم‌یار نوجوان رضوی پسر به زائر شهر و محل اسکان زائرین و ارائه خدمات اجتماعی و غبارروبی 47 مسجد توسط همه گروه‌ها هم‌زمان با هفته تکریم و غبارروبی مساجد می‌شود و خدماتی که توسط گروه‌های استانی انجام شده شامل غبارروبی بقعه‌های متبرک امامزادگان و مساجد در سطح شهرستان‌ها، خدمت در برگزاری مراسم نماز جمعه، خدمت در ایستگاه‌های صلواتی و هیئات دانش آموزی و همکاری خادم‌یاران نوجوان رضوی در برگزاری جشن‌های مردمی میلاد حضرت رضا(ع) و حضرت معصومه(س) است.

  • 
  خدماتی که ذکر کردید فردمحور است یا گروهی؟
  فعالیت در طرح خادم‌یار نوجوان اغلب به صورت گروهی تعریف شده و هر گروه متشکل از حداقل 20 و حداکثر 40 خادم‌یار نوجوان است که با هماهنگی مربی به خدمت‌رسانی فرهنگی و اجتماعی در سطح مساجد، مدارس و محلات می‌پردازند.

  • 
  خادم‌یاران نوجوان چه زمانی توفیق خدمت در بارگاه امام علی ابن موسی‌الرضا(ع) را کسب می‌کنند؟
  اعضای طرح خادم‌یار نوجوان در صورت موفق شدن به انجام خدمات اجتماعی این توفیق را پیدا می‌کنند که به همراه مربی خود و به صورت گروهی در سطح حرم مطهر خدمت داشته‌ کنند.

  • 
  این فرصت هر چند وقت یک بار برای آن‌ها فراهم می‌شود؟
  در حال حاضر با توجه به هماهنگی‌های انجام شده و محل زندگی افراد، خادم‌یاران نوجوان مشهدی ماهی یک بار و شهرستانی‌ها سالی یک بار امکان خدمت‌رسانی در حرم مطهر را دارند. البته همین جا باید ذکر شود مربیان و اعضای ستادی طرح حتی در شهرستان‌ها علاوه بر همراهی در خدمت گروهی خادم‌یاران نوجوان توفیق 12 بار خدمت در حرم مطهر طی سال برای شخص خودشان فراهم شده است.

  • 
  شاید کمتر کسی فکر می‌کرد روزی فرصت خدمت در حرم مطهر برای گروه سنی نوجوانان و دانش‌آموزان فراهم شود، اما خوشبختانه امروز این امر محقق شده است. آماری از حضور دانش‌آموزان در این طرح دارید؟
  بله. امروز به لطف حضرت رضا(ع) و به همت مجموعه بنیاد فرهنگی رضوی، دبیرخانه طرح خادم‌یاران نوجوان رضوی با همکاری مجموعه‌های آستان قدس از جمله مرکز امور خادمین، معاونت اماکن متبرکه و معاونت تبلیغات اسلامی توانسته است زمینه خدمت 2044 دانش‌آموز مشهدی را در قالب 58 گروه تربیتی فراهم کند. همچنین با برگزاری برنامه جوانه مهر (اعطای نشان خادم‌یاران نوجوان رضوی در سالروز ولادت امام جواد(ع) در 8 فروردین ماه 97 ) با حضور 3000 نفر از دانش‌آموزان منتخب تشکل‌های دانش‌آموزی 31 استان‌ کشور، زمینه برای توسعه خدمات و فعالیت‌های طرح در گستره ایران اسلامی فراهم شده است.

  • 
  به نظر شما این طرح ملی چه ثمراتی خواهد داشت؟
  به نظر می‌رسد چیزی که طرح خادم‌یاران نوجوان رضوی را از بسیاری از طرح‌های فرهنگی و تربیتی متمایز کرده ترکیب سه عنصر مهم تربیت، خدمت و زیارت است. تقویت روحیه مسئولیت‌پذیری در نوجوانان و آمادگی برای ورود به عرصه خدمت، آموزش و تربیت نیروهایي کارآمد و پویا براي خدمت در آینده، ایجاد حس نوع‌دوستي و تربیت در فضایي معنوي با هدف تعمیق باورهاي دیني، آشنایي بیشتر نوجوانان با مفهوم خدمت و آداب خدمت‌رساني، زمینه‌سازی رشد فکري و فیزیکي نوجوانان در فراگیري و درك بهتر خدمت به زائران و محرومین، استفاده از ظرفیت و توانمندي‌هاي نوجوانان در خدمت‌رسانی به زائران و مجاوران، کسب تجربه و مهارت و آشنایي بیشتر با فعالیت‌هاي اجتماعي و فرهنگي در حرم مطهر و همچنین آشنایي بیشتر نوجوانان با اماکن متبرکه و فضاهاي داخل حرم مطهر را می‌توان از ثمرات این طرح برشمرد.

  • 
  این طرح چقدر می‌تواند در تقویت روحیه مسئولیت‌پذیری و مشارکت نوجوانان در خدمت‌رسانی به مردم موثر باشد؟
  اگر چه اجرای چنین طرحی با گستره ملی با امکانات محدود، کار دشواری به نظر می‌رسد، اما تجربه‌های مشابه مانند اربعین نشان داده است در صورتی که زمینه‌های مناسبی برای فعالیت‌های خودجوش و مردمی در حوزه خدمت رسانی فراهم شود جریان عظیمی از فعالیت‌ها شکل می‌گیرد که هیچ گاه متوقف نخواهد شد.

  فایل های مرتبط با این خبر
   
  امتیاز دهی